Hali.cz

Online magazín

Ozdobte si zahradu okrasnými travami

Není tráva jako tráva, ty okrasné patří bezesporu k nejelegantnějším rostlinám v zahradě. Nejenže jsou její celoroční ozdobou, ale když se dekorační traviny ve větru rozvlní, vytvářejí jedinečnou podívanou.

zahrada

Ozdobné traviny zažívají díky svému nenahraditelnému místu v zahradní kompozici  velký comeback. Světoznámý zahradní architekt Karl Foerster je nazval „vlasy matky Země“ a jako jeden z mála odborníků v minulém století jim věnoval svůj obdiv. Zatímco tehdy byly trávy málem odsouzeny k zapomenutí,  v posledních letech zase přišly do módy. Existují jak nízké trsy, tak dvoumetrové traviny, okrasné pro jednu sezónu nebo na mnoho let. Kromě listů jsou ozdobná i květenství. Často se na zahradě využívají jako pozadí k jiným rostlinám nebo k doplnění seskupení okrasných dřevin. Většina travin vyžaduje spíše sušší stanoviště.

tráva

Kostřavy by nesmí chybět
Mezi nejkrásnější patří nízká kostřava sivá tvořící ježaté modrozelené trsy jehlicovitých listů. Nad nimi se na konci jara a na začátku léta objeví stébla s fialově zelenými klásky. Původní přírodní druh roste na suchých pastvinách a loukách jihovýchodní Francie a severozápadní Itálie. Je mrazuvzdorná, dosahuje výšky 30 cm, miluje slunce a používá se do štěrkových zahrad, na prosluněné lemy, na zvýšené záhony i do skalek. Kostřav je několik druhů a s žádnou z nich neprohloupíte.

louka

Barevný chameleon
Velmi dekorativní trávou je rovněž třtina ostrokvětá s okrově zbarveným květenstvím. Trs bývá 50 cm vysoký, v květu dosahuje až velikosti člověka. Kultivar má stříbřitě bílé podélné pruhované listy, které kvetou v červenci načechranými latami stříbřitě fialové barvy, která se později mění na bronzově hnědou. Na podzim se barví do žluta a suchá stébla i klasy zůstávají pevně stát dlouho do zimy. Na pěstování je nenáročná, roste na sušších i vlhčích půdách na plném slunci i v polostínu. Používá se jako solitéra i v malých skupinách na okraje trávníků, na skalnaté partie.​

Ozdobte si zahradu okrasnými travami
Ohodnoťte příspěvek

Podobné příspěvky